Developers’ Day 1 Haziran’da gerçekleştirildi

Yayınlandı: 04 Haziran 2010 / Samsung Kurumsal

 
OKYANUSA AÇILMAYA HAZIR MISINIZ?…

 

Akıllı cep telefonu pazarında liderlik hedefiyle yoluna devam eden Samsung Electronics’in, bada platformu uygulama geliştiricilerini bir araya getirdiği Samsung Bada Developers’ Day, 1 Haziran 2010’da Emirgan The Seed’de gerçekleştirildi. Ben de sıcağı sıcağına bu etkinlikte yaşananları ve izlenimlerimi aktarmayı istedim.

Bir çok uygulama geliştirici, basın mensubu, blogger, partner ve teknoloji meraklısının bir araya geldiği etkinlik, Mr. Wan Hong’un açılış konuşmasıyla başladı.

Samsung’un “ Dünyaya yön ver, geleceği şekillendir.” sloganıyla çizdiği 10 yıllık vizyon doğrultusunda ve  bu vizyonun gerçekleştirilmesinde en önemli yapı taşlarından biri olacak olan akılı telefonlar, bada ile yeni bir soluk kazanacak gibi görünüyor.  Bada platformuna sahip ilk cep telefonu Wave de etkinlikte ilk kez görücüye çıktı.

Gelelim bada’ya! Bada Kore dilinde okyanus anlamına gelen bir kelime. Bada’nın açık kaynaklı bir platform olması, bu ismin anlamını daha da vurguluyor. Bada sadece Samsung cep telefonlarında kullanılacak bir platform. Samsung’un pazarda lider olam yolundaki emin adımlarını ve 2012 yılında dünya üzerinde 425 milyon akıllı telefon satışın tahmini, bada’ya verilen önemi de açıklıyor.

İşte Samsung da bada platformunu yaygınlaştırmak için uygulama geliştiriciler için bir yarışma düzenliyor. 1 Haziran’da yapılan Developers’ Day, Türkiye’deki uygulama geliştiricileri bir araya getirerek, hem bada’yı yakından tanımaları hem de Samsung’un vizyonunu daha net anlamaları için önemli bir fırsat oldu.

Mr. Wan Hong’un ardından sahneye çıkan Samsung Türkiye Cep Telefonları Direktörü Cem Sezer, Wave ve akıllı telefon pazarı konusunda yerel ve global bilgiler verirken, Samsung’un liderliğe giden yoda ne gibi adımlar atacağını katılımcılara anlattı.

Cem Sezer’in ardından sahne alan Mr. Keith Bauwise, uygulma geliştiricilerin teknik anlamda bada platformuyla ilgili tüm meraklarını giderecek bir sunum ortaya koyarak, bada’nın neden diğer platformlardan daha iyi ve daha başarılı olacağını vurguladı.

Verilen kahve molasında, katılımcıların Wave’i deneyimleme şansına sahip olmaları, etkinliğin en ilgi çekici yanlarından biriydi. Katılımcılar, hem bada platformunu hem de Wave’i test ederek hem bada hem de wave hakkında ilk deneyimlerini sıcağı sıcağına internette takipçileriyle paylaştılar. 

http://ff.im/lhfi3

http://ff.im/lmBfF

http://ff.im/lhxtk

http://www.mobiletisim.com/telefonlar/Samsung/Wave

http://www.mob-i.mobi/2010/06/01/samsung-wave-on-inceleme/

Kahve molasının ardından sahneye çıkan Samsung Digital Pazarlama Müdürü Ömer Suner, hem bada hem de Samsungapps.com ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

Katılımcıların, Saumsung’un uygulama mağazası Samsungapps ile ilgili de detaylı bilgi aldıkları sunumun ardından Mr. Taegu Lee, sertfikasyon süresicini anlattığı sunumunu gerçekleştirdi.

Ardından soru cevap bölümüne geçilen etkinlikte, katılımcıların bu bölüme gösterdiği yoğun ilgi, etkinliğin amacına ulaştığını kanıtladı. Akılara takılan bir çok sorunun cevabının, içtenlikle cevaplandığı bölümün ardından, kokteyl ve canlı müzikle günün yorgunluğu atıldı.

Samsung Developers’ Day etkinliğini 25 ülkede gerçekleştiriyor. Bu etkinliklere Türkiye’nin de dahil edilmesi, Samsung’un Türk yazılımcılardan beklentilerini açıkça ortaya koyuyor.

 2.7 milyon dolar toplam ödülün ve 300 bin dolar büyük ödülün olduğu yarışmayla, hem Türk yazılımcılar kendi yazılımlarının SamsungApps.com üzerinden dünyaya tanıtma fırsatı bulabilecekler hem de kendilerine ciddi maddi katkı sağlayacak olanaklara sahip olabilecekler.

İşte bu motivasyonla bir araya gelen uygulama geliştiriciler, aralarında Keith Bauwise, Taegui Lee, Ömer Suner, Cem Sezer gibi Samsung’un yerel ve global iş süreçlerinde önemli yerleri bulunan yöneticiler ile buluşup, merak ettikleri konularda soru sorma fırsatını da buldular.

Şüphesiz,  bundan sonraki süreçte bada için geliştirilecek uygulamalar ve yarışma sonucu merakla beklenecek. Ben de sizlere bu süreçte yaşanan her türlü ayrıntıyı aktarmaya devam edeceğim.

Bu arada bada SDK’sını buradan siteye üye olarak idirebilirsiniz.

Sevgilerle kalın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s